Jest to stwierdzenie nieprawidłowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego lekarza/personelu medycznego udzielającego pomocy pacjentowi.
Ocena taka musi odnosić się ściśle do danego etapu leczenia, przy zakresie wiedzy i informacji dostępnych w danym momencie dla podmiotu udzielającego świadczenia.
Taka ocena jest najczęściej wykonywana przez biegłego sądowego, powyższe nie wyklucza wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela wcześniej na wniosek naszej kancelarii – przy należycie udokumentowanym żądaniu i bezspornej winie szpitala.
Aby szanse na uzyskanie świadczenia były jak największe analizujemy i gromadzimy, z Państwa pomocą, dokumentację medyczną (szpital musi wydać jej odpisy) z uwzględnieniem wszystkich działań podejmowanych względem pacjenta, w tym protokołów operacyjnych, pielęgniarskich, wyników badań, konsultacji specjalistycznych.
W przypadku np. zabiegu operacyjnego istotne jest przygotowanie do operacji, sam jej przebieg, rokowana na przyszłość.
Istotnym elementem oceny przez sąd i biegłego jest miara cierpień poszkodowanego, związana z nieprawidłowym postępowaniem lekarskim.
Podstawowym świadczeniem, którego dochodzimy jest zadośćuczynienie pieniężne. Jest to rekompensata finansowa, która winna być adekwatna do rozmiaru cierpień.
Przyjmuje się, iż zadośćuczynienie nie może być symboliczne i winno się opierać się na wszystkich okolicznościach sprawy – uwzględniając stopień i czas trwania cierpień fizycznych i psychicznych.
Na jego wysokość rzutuje zatem skala negatywnych przeżyć poszkodowanego w związku ze szkodą. Przeżycia te mogą być natury zarówno fizycznej (ból), jak i psychicznej (strach, poczucie niepewności, wstyd, upokorzenie).
Uwzględniane jest także zachowanie podmiotu odpowiedzialnego za błąd medyczny (skala uchybień, postepowanie po stwierdzonym błędzie medycznym).
Drugą kategorią świadczeń, o które występujemy jest odszkodowanie – za straty majątkowe klienta. Powyższe obejmuje poniesione koszty leczenia (dojazdy, koszty rehabilitacji, koszty leków, koszty koniecznych zabiegów prywatnych). Bardzie szczegółowe informacje dostępne są w naszym artykule „Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz wypłata środków za szkodę majątkowa - czego możemy domagać się od ubezpieczyciela”.
Od kilku lat obserwujemy gwałtowny wzrost wypłacanych świadczeń przez sądy
i ubezpieczycieli. Sądy odchodzą od kierowania się wymiarem społecznym i gospodarczym, czy średnim poziomem życia społeczeństwa – coraz częściej kierując się dobrem poszkodowanego – skalą jego cierpień i indywidualnych doświadczeń.
To powoduje, iż wypłacane kwoty mają w maksymalnym stopniu stanowić rekompensatę za poniesioną krzywdę, bez względu na sytuację finansową podmiotu odpowiedzialnego czy abstrakcyjną stopę życia w kraju.
Ze względu na bardzo duży stopień skomplikowania spraw z zakresu błędu medycznego (są to najtrudniejsze sprawy z kategorii spraw odszkodowawczych) polecamy działanie naszej kancelarii specjalizującej się w uzyskiwaniu tego typu odszkodowań (m.in. w ostatnim okresie uzyskaliśmy dla naszego klienta zadośćuczynienie za zakażenie gronkowcem w kwocie 300 tys. zł).
Powierzając nam sprawę masz pewność, iż oddajesz ją w ręce profesjonalisty, który zdecydowanie będzie walczył o jak największe środki celem choć częściowego zrekompensowania Twojego bólu i cierpień związanych z nieprawidłowym postępowaniem medycznym.
Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!
Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.
Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.
Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.