W przypadku wywrócenia się na oblodzonej, śliskiej lub nierównej nawierzchni można żądać od podmiotu odpowiedzialnego naprawienia powstałej w ten sposób szkody – zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (cierpienie fizyczne i psychiczne) oraz wypłatę środków za szkodę majątkowa (np. zniszczone ubranie, uszkodzony telefon, utracony zarobek, koszty leczenia).
Na właścicielu lub zarządcy terenu ciąży bowiem obowiązek utrzymania nawierzchni w należytym stanie. Najczęściej bowiem to właśnie czynnik ludzki jest źródłem wypadków powstałych na wskutek nieodśnieżenia i nieodlodzenia drogi, nie uprzątnięcia błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodnika, albo pozostawieniu ubytku nawierzchni.
Podmiot odpowiadający winien tak zorganizować zarządzenie terenem, aby mimo wystąpienia opadów śniegi, ubytku nawierzchni właściwie zadbać i zabezpieczyć fragment drogi i jezdni.
Pierwszym krokiem jest ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za dany fragment drogi lub chodnika – kształtuje się to rozmaicie w zależności od miejsca zdarzenia.
Podmiotem odpowiedzialnym będzie:
Jest to odpowiedzialność na zasadzie winy, podmiot zatem może próbować wykazać, iż dokładał wszelkich starań, aby szkoda nie wystąpiła i nie można ma zarzucić niedbalstwa.
Do zaistnienia odpowiedzialności za szkodę należy wykazać związek przyczynowo skutkowy między zdarzeniem, działaniem lub zaniechaniem podmiotu odpowiedzialnego oraz wykazać szkodę, a więc:
- musi dojść do powstania szkody – (np. złamania, zwichnięcia, zerwania wiązadeł, uszkodzenia ciała);
- szkoda taka musi być spowodowana zawinionym działaniem lub zaniechaniem, tj. na wskutek zaniedbań dany fragment jezdni nie został odśnieżony bez zbędnej zwłoki, na wskutek zaniedbań, niedociągnięć ze strony zarządcy drogi na jezdni występuje nienaprawiony ubytek, czy też na skutek zaniedbania właściciela dochodzi do oberwania się zalegającego na budynku śniegu czy lodu;
- musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a działaniem lub zaniechaniem, np. poszkodowany wywrócił się z uwagi na śliską nawierzchnię, w wyniku czego doszło do złamania nogi.
Jak można zauważyć dochodzenie środków pieniężnych jest wieloetapowym procesem, wymagającym pod kątem dowodowym, aby przeciwdziałać twierdzeniom podmiotu, iż nie ponosi winy w zaistniałej sytuacji.
Takie postępowanie warto nam powierzyć, abyśmy mogli w sposób profesjonalny ustalić podmiot odpowiedzialny za szkodę, należycie ją wykazać i udokumentować oraz uzyskać dla Państwa godne odszkodowanie.
Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!
Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.
Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.
Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.