Zakażenie szpitalne jest to zakażenie, które nastąpiło w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Najczęściej uznaje się zakażenie za nabyte w szpitalu, jeśli zdarzenie niepożądane nastąpiło w okresie 28-72 godzin od momentu udzielenia świadczenia zdrowotnego, a w przypadku zakażenia miejsca operowanego występujące do 30 lub 90 dni od daty zabiegu chirurgicznego, w zależności od procedury operacyjnej.
Od wielu już lat definicja zakażeń szpitalnych nie wymaga określenia źródła zakażania oraz stwierdzenia szpitalności czy pozaszpitalności czynnika zakażenia.
Istotne jest, aby zakażenie było związane przyczynowo, skutkowo i czasowo z przeprowadzoną operacją, podczas której doszło do zaniechania lub zaniedbania (np. poprzez błędne standardy operacyjne, przedoperacyjne, błędne postępowanie diagnostyczne bądź terapeutyczne, błędną antybiotykoterapię).
Tym samym - szpital nie może się powoływać na okoliczność, iż źródłem zakażenia były drobnoustroje wchodzące w skład mikrobu skóry.
Jaką stosujemy procedurę dochodzenia odszkodowania w przypadku zakażenia szpitalnego?
Niezwykle istotne jest uzyskanie pełnej i szczegółowej informacji od klienta w zakresie stosowanych procedur leczniczych, w tym zgromadzenie całej dokumentacji z leczenia (której wydanie odpisu jest obowiązkiem szpitala).
Następnie po analizie sprawy w zakresie stwierdzenia odpowiedzialności podmiotu leczniczego (w wymiarze prawnym jak i medycznym) występujemy do ubezpieczyciela o świadczenie pieniężne, a w przypadku nie uznania odpowiedzialności lub nieadekwatnej wypłaconej kwoty występujemy z roszczeniem sądowym.
Należy mieć na względzie, iż zakażenia szpitalne w połączeniu z zabiegami operacyjnymi np. endoprotezoplastyki należą niejednokrotnie do najcięższych powikłań pozaoperacyjnych.
Stąd też ogromna skala cierpień pacjenta, który często zmaga się z otwartą raną - a w powołanym już przypadku endoprotezy często dochodzi do jej usunięcia.
Takie zakażenie pogarsza stan funkcjonalny i lokomocyjny chorego oraz obniża jakość życia poprzez stały ból oraz wyciek ropny. Stan zapalny zwiększa ryzyko także wystąpienia incydentów sercowo – naczyniowych, takich jak zawał serca, udar niedokrwienny.
Pacjenci mogą mieć realną obawę o dalszą przyszłość i trwanie życia.
Podstawowe świadczenie, o które wnosimy to zadośćuczynienie za cierpienia psychiczne i fizyczne, poczucie wstydu, zagrożenia życia, stany depresyjne.
Oprócz zadośćuczynienia przysługuje także odszkodowanie majątkowe – za wszelkie koszty pozostające w związku ze szkodą – koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów, koszty opieki, utracony zarobek.
Dochodzenia świadczenia pieniężnego za zakażenie szpitalne jest jednym z najbardziej skomplikowanych roszczeń odszkodowawczych, nie tylko w wymiarze prawnym.
W znacznej mierze opiera się ono na opiniach biegłych, wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale także doświadczenia w prowadzeniu tej kategorii spraw.
Jesteśmy podmiotem, który profesjonalnie zajmuje się dochodzeniem roszczeń za błędy medyczne oraz zakażenia szpitalne, i w roku 2018 wywalczyliśmy jedno za największych odszkodowań za zakażenie gronkowcem w kwocie ponad 300 000 zł.
Powierzając nam sprawę są Państwo w dobrych rękach.
Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!
Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.
Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.
Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.