Odszkodowanie za wypadek na rowerze

2019-12-12 19:07:38

W okresie jesienno-zimowym łatwo o kolizję. Wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się równie często, jak wówczas, gdy pogoda bardziej sprzyja uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Niewielu posiadaczy rowerów zdaje sobie jednak sprawę, że po potrąceniu przez samochód ma prawo żądać odszkodowania od sprawcy wypadku. W szczególności, że kierowca pojazdu odpowiada w takiej sytuacji na zasadzie ryzyka, nie trzeba zatem wykazywać jego winy.

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizję z pojazdem?

Każdy uczestnik ruchu, po kolizji może domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku. Tak jest również w przypadku potrącenia rowerzysty przez pojazd mechaniczny. W celu uzyskania odszkodowania, konieczne jest przedłożenie do towarzystwa ubezpieczeniowego stosownej dokumentacji, z której wynikać będą koszty leczenia, rehabilitacji, jak również naprawy roweru, wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel powinien poprzez wypłatę świadczenia pieniężnego zwrócić poniesione na skutek wypadku koszty.  Gdy kierowca uciekł z miejsca wypadku i nie jesteśmy w stanie ustalić jego danych, istnieje możliwość domagania się wypłaty od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Roszczenia rowerzysty

Potrącony rowerzysta ma prawo domagać się odszkodowania, czyli np. zwrotu kosztów leczenia, dojazdów do lekarzy, rehabilitacji, leków przeciwbólowych. Jeśli w związku z wypadkiem konieczna jest wizyta u psychologa, takie koszty również powinny być pokryte z polisy OC sprawcy wypadku.

Poszkodowanemu w wypadku przysługuje zadośćuczynienie, a zatem rekompensata za cierpienia fizyczne i psychiczne związane z wypadkiem. Zadośćuczynienie dla poszkodowanego rowerzysty ma rekompensować utratę zdrowia, brak możliwości realizacji planów, ból i inne negatywne przeżycia.

Skutki wypadku

Skutki wypadku mogą być tak ciężkie, że konieczne będzie poniesienie kosztów przygotowania do nowego zawodu. Renta z polisy OC sprawcy wypadku przysługuje poszkodowanemu, który wskutek wypadku drogowego utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Jeśli domagamy się renty, należy wskazać wszelkie dochody uzyskiwane dotychczas, również nieregularnie (np. dorywczo, z prac zleconych, okresowe premie), a także te dochody, których uzyskanie w przyszłości było wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę na naturalny rozwój kariery zawodowej. Potrzeby poszkodowanego zwiększają się istotnie, jeżeli koszty leczenia są długotrwałe. Natomiast jeśli wypadek uniemożliwił realizację ważnych planów życiowych, mamy do czynienia ze zmniejszeniem widoków na przyszłość – np. gdy potracony rowerzysta doznał obrażeń, które nie pozwalają mu na podjęcie studiów, uczestnictwo w zawodach sportowych. Rezultaty wypadku mogą być tak poważne, że od kierowcy trzeba będzie domagać się jednorazowego świadczenie na przekwalifikowanie się do innego zawodu – np. podjęcie działalności gospodarczej.

Jeśli w wyniku zdarzenia doszło do zniszczenia roweru, koszt jego naprawy również powinien pokryć ubezpieczyciel.

Zachowanie rowerzysty bezpośrednio po wypadku

Nie każdy posiadacz roweru dysponuje równocześnie prawem jazdy. Warto zatem przypomnieć podstawowe zasady zachowania po wypadku. Najbezpieczniejszym i zalecanym zachowaniem jest wezwanie na miejsce policji. Wówczas funkcjonariusze spiszą notatkę, z której wynikać będą okoliczności zdarzenia, dane uczestników, numer rejestracyjny samochodu. Warto także samemu zapytać o dane ubezpieczyciela właściciela samochodu – numer polisy, firmę ubezpieczeniową i na wszelki wypadek spisać dane osobowe oraz numer rejestracyjny. Jeśli w pobliżu znajdują się osoby, które udzieliły pomocy lub po prostu obserwowały wypadek, można poprosić o wskazanie danych osobowych, gdyby doszło do sprawy sądowej.

Wysokość odszkodowania

Wysokość świadczeń otrzymanych z polisy OC sprawcy wypadku jest uzależniona od poniesionych obrażeń, długotrwałości negatywnych skutków zdrowotnych dla poszkodowanego, ewentualnego przyczynienia się rowerzysty do wypadku (np. brak odblasków). Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile może otrzymać poszkodowany rowerzysta. Z pewnością uzyskanie pomocy prawnej zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania wysokiego odszkodowania.

Kategorie

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!

Aneta

Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.

Wojtek

Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.

Joanna

Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.

Tomasz

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!