Czy można odziedziczyć roszczenie o zadośćuczynienie ?

2020-06-30 12:38:53

Osobie, która uległa wypadkowi, przysługuje m.in. roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Odszkodowanie ma rekompensować poniesione koszty na leczenie i rehabilitację. Zadośćuczynienie natomiast przysługuje za szkody niematerialne – krzywdę i cierpienie. Czasem batalia o uzyskanie środków trwa na tyle długo, że poszkodowany umiera nie otrzymując przysługujących mu pieniędzy. Czy wówczas rodzina zmarłego może ubiegać się o zadośćuczynienie w jego imieniu?

Dziedziczenie roszczenia o zadośćuczynienie

Co do zasady śmierć poszkodowanego wyklucza dochodzenie przez jego rodzinę zadośćuczynienia w jego imieniu. Istnieją jednak dwa przypadki, kiedy spadkobiercy zmarłego wstępują w jego miejsce przy ubieganiu się o zadośćuczynienie. Pierwszy, to gdy roszczenie zostało uznane na piśmie. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład gdy strony zawarły ugodę, albo w toku wymiany pism przed wytoczeniem powództwa sprawca (lub ubezpieczyciel) uznał roszczenie, zobowiązując się do wypłaty.

Drugim przypadkiem jest wytoczenie powództwa za życia poszkodowanego. Jeśli zmarły przed śmiercią zdążył złożyć pozew do sądu, spadkobiercy mogą przystąpić do procesu w jego imieniu.

Uznanie roszczenia    

W praktyce dochodziło do sporów, co oznacza uznanie roszczenia na piśmie. Jak wynika z orzecznictwa, wystarczy już uznanie przez sprawcę lub ubezpieczyciela roszczenia co do zasady. Nie jest konieczne, aby uznanie nastąpiło do określonej kwoty. Zatem jeśli np. sprawca uznał zasadność roszczenia poszkodowanego, który później zmarł, spadkobiercy mogą dochodzić zadośćuczynienia przed sądem. W takiej sytuacji to sąd oceniając wszystkie okoliczności zdecyduje o wysokości zadośćuczynienia. Istotne jest jedynie, aby sprawca uznał roszczenie za życia poszkodowanego.

Kto dziedziczy zadośćuczynienie ?

W miejsce zmarłego zadośćuczynienia mogą dochodzić spadkobiercy. Roszczenie o zadośćuczynienie wchodzi w skład spadku, a więc przyznana kwota będzie przysługiwała wszystkim spadkobiercom zmarłego. Istotne jest również, że fakt odziedziczenia roszczenia o zadośćuczynienie nie wyłącza dochodzenia przez spadkobierców ich własnych roszczeń w związku ze śmiercią najbliższego członka rodziny. Na marginesie należy wskazać, że jeśli spadkodawca uzyskał przed śmiercią prawomocny wyrok sądowy zasądzający zadośćuczynienie na jego rzecz, wierzytelność również wchodzi w skład spadku.

Możliwość uzyskania pieniędzy w związku ze śmiercią osoby najbliższej

Zadośćuczynienie stanowi rekompensatę za ból i cierpienie poszkodowanego. Śmierć poszkodowanego nie powinna przynieść bezpodstawnej korzyści dla sprawcy wypadku. Warto, pomimo ciężkiej sytuacji związanej z bólem po stracie osoby najbliższej zgłosić się do kancelarii celem analizy jakie roszczenia nam przysługują i w jakiej wysokości. Profesjonalny pełnomocnik na pewno ułatwi przejście przez proces sądowy.

Kategorie

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!

Aneta

Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.

Wojtek

Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.

Joanna

Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.

Tomasz

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!