Jakie świadczenia i od kogo przysługują w sytuacji wypadku w pracy

2019-12-23 21:00:00

Wypadek przy pracy - definicja

Jeżeli przydarzył Ci się wypadek w pracy pamiętaj, że przysługuje Ci szereg świadczeń, które mogą wynagrodzić ból i cierpienie, które stało się Twoim udziałem. Aby jednak nabyć prawo do jakichkolwiek świadczeń zdarzenie z Twoim udziałem musi zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

Definuje on sie jako:

  • nagłe zdarzenie mające miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych
  • wywołane z przyczyn niezależnych od pracownika (przyczyny zewnętrzne)
  • powodujące uraz, a w wyniku tego uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Wszystkie wymienione w ustawie elementy muszą zaistnieć równocześnie, aby zdarzenie było kwalifikowane jako wypadek przy pracy. Brak chociażby jednego z tych elementów uniemożliwia uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jako wypadek przy pracy traktowane jest także zdarzenie, które miało miejsce podczas wykonywania czynności na rzecz pracodawcy bez jego polecenia, a także wtedy, gdy pracownik pozostawał do dyspozycji pracodawcy między zakładem pracy a miejscem wykonywania obowiązków służbowych.

Wyłączenie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Nawet jeżeli zdarzenie z Twoim udziałem nosi wszystkie cechy wypadku przy pracy, Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci świadczeń jeżeli do zdarzenia doprowadziłeś umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, naruszyłeś przepisy o ochronie życia i zdrowia i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku, a także gdy przyczyniłeś się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ byłeś nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Jeżeli niezdolność do pracy wystąpiła wyłącznie na skutek czynników wewnętrznych – zdarzenie nie zostanie zakwalifikowanie jako wypadek przy pracy. Na przykład: jeśli cierpisz na problemy z ciśnieniem wywołujące zawroty głowy i w ich wyniku potkniesz się i złamiesz rękę, to zdarzenie takie nie zostanie uznane z wypadek przy pracy.

Świadczenia wypłacane przez ZUS

Wysokość i rodzaj świadczeń wypłacanych przez ZUS zależy od konsekwencji wypadku przy pracy, tj. zakresu i rodzaju doznanego uszczerbku. I tak, organ rentowy wypłaci Ci jednorazowe odszkodowanie w przypadku doznania przez Ciebie stałego uszczerbku na zdrowiu (tj. takiego naruszenia sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu i nie rokuje poprawy, np. utrata kończyny) lub długotrwały uszczerbek (tj. takiego naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu przez ponad 6 miesięcy, ale jest możliwa poprawa stanu zdrowia, np. skręcenie stawu kolanowego). Wysokość przyznanego odszkodowania wynosi aktualnie 917 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub 16 048 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Poza tym, jeżeli w skutek wypadku przy pracy utraciłeś możliwość wykonywania pracy zgodnej z Twoimi kwalifikacjami (czyli jesteś osobą częściowo niezdolną do pracy) lub utraciłeś możliwość wykonywania jakiejkolwiek pracy (czyli jesteś osobą całkowicie niezdolną do pracy), to po spełnieniu wymagań takich jak staż ubezpieczenia, przysługuje Ci renta.

Jeśli wypadek okaże się śmiertelny - odszkodowanie dostaną członkowie rodziny zmarłego pracownika. Wtedy również przysługiwać im będzie renta rodzinna.

Świadczenia wypłacane przez pracodawcę

Dopiero po uzyskaniu świadczeń od ZUS, możesz starać się o odszkodowanie od swojego pracodawcy (lub jego ubezpieczyciela), np. z tytułu utraconych dochodów lub poniesionych wydatków na leczenie, których nie pokryła kwota świadczenia przyznana przez ZUS, a także o zadośćuczynienie za krzywdę i cierpienie psychiczne oraz fizyczne, spowodowane wypadkiem przy pracy. Jeżeli pracodawca dobrowolnie nie wypłaci należnego Ci odszkodowania możliwym jest jego dochodzenie na drodze postępowania sądowego. W procesie należy jednak udowodnić szkodę (uszczerbek na zdrowiu) oraz winę pracodawcy (jeżeli jego odpowiedzialność kształtuje się na zasadzie art 415 k.c.). Sytuacja jest prostsza, jeżeli pracodawca prowadzi zakład pracy wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (np. zakłady energetyczne, transportowe, budowlane, kopalnie, huty). Wówczas nie jest koniecznym udowadnianie zawinienia (np. poprzez zaniedbanie w zakresie obowiązków dotyczących stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy), albowiem pracodawca odpowiada na zasadzie ryzyka za wszelkie zdarzenia które mają związek z prowadzonym przez niego zakładem pracy. Pracodawca może uwolnić się od tej odpowiedzialności tylko jeżeli udowodni, że do zdarzenia doszło w skutek działania siły wyższej, wyłącznej winy poszkodowanego pracownika lub osoby trzeciej, za którą pracodawca nie odpowiada. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie godnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia skontaktuj się z prawnikiem, który doradzi Ci co do dalszego sposobu działania.

Kategorie

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!

Aneta

Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.

Wojtek

Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.

Joanna

Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.

Tomasz

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!