2022-05-25 15:37:06
Niezależnie od tego czy ubezpieczyciel dobrowolnie wypłaca nam odszkodowanie, czy też wygraliśmy sprawę o odszkodowanie w sądzie, na pewno zastanawiamy się ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę pieniędzy. Obowiązki ubezpieczyciela w tym zakresie są ściśle uregulowane, a jeżeli termin zostanie przekroczony, możemy domagać się odsetek.
Termin wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela jest dla nas bardzo istotny. Zgodnie
z przepisami, w przypadku ubezpieczenia OC, Zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W terminie 30 dni ubezpieczyciel powinien wypłacić bezsporną część odszkodowania lub zawiadomić o konieczności dalszych wyjaśnień sprawy.
Niestety firmy ubezpieczeniowe często wydłużają termin wypłaty odszkodowania. Zgodnie
z przepisami, termin na wypłatę odszkodowania może być wydłużony, jeśli trzeba wyjaśnić sprawę – np. ustalić zakres odpowiedzialności lub inne istotne okoliczności. Wówczas wypłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Termin może być również przedłużony, jeśli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
Termin 30 dniowy jest wiążący o tyle, że zakład ubezpieczeń powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego o przyczynach odmowy wypłaty, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego.
Sprawa może stać się nieco bardziej skomplikowana, jeśli wystąpi problem z ustaleniem ważności umowy ubezpieczenia. W takim przypadku, jeżeli nie uda się tego ustalić w 30-dniowym lub przedłużonym terminie, ubezpieczyciel przesyła niezwłocznie zgromadzoną dokumentację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, powiadamiając o tym osobę zgłaszającą roszczenie.
W przypadku sporu pomiędzy UFG a zakładem ubezpieczeń, powinniśmy otrzymać odszkodowanie w terminie 30 dni od momentu dostarczenia dokumentacji do zakładu ubezpieczeń.
Czas oczekiwania na wypłatę ubezpieczenia z AC nie powinien wynosić dłużej niż 30 dni. Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają ten termin jednak wydłużyć, jeśli sprawa wymaga dodatkowych ustaleń – ubezpieczyciel powinien wypłacić pieniądze w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie spornych okoliczności było możliwe.
Na zakładach ubezpieczeń ciąży też obowiązek informacyjny, co oznacza, że osoby uprawnione
z umowy ubezpieczenia powinny otrzymać pisemną informację odnośnie podjętych przez ubezpieczyciela działań w zakresie likwidowanej szkody, a także o zajętym przez ubezpieczyciela stanowisku.
Jeśli ubezpieczyciel nie dochowa wskazanych powyżej terminów, organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego) może nałożyć na zakład ubezpieczeń kary finansowe. Ponadto mamy możliwość zgłaszać Rzecznikowi Finansowemu opóźnienia w wypłacie odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Rzecznik Finansowy pomaga poszkodowanym w sprawach przeciwko ubezpieczycielom, może występować w indywidualnych sprawach.
Decyzja ubezpieczyciela, nawet jeśli zostanie wysłana w terminie – nie jest ostateczna. Możemy się od niej odwołać lub złożyć skargę na ubezpieczyciela. Przy pisaniu skargi np. na brak reakcji ubezpieczyciela w odpowiednim terminie, bezpodstawne przyznanie zbyt niskiego odszkodowania, brak przedstawienia stosownej dokumentacji i pouczeń, warto skorzystać z fachowej pomocy. Przykładowo, zanim złożymy skargę do organu nadzoru, można poprosić prawnika o zwrócenie się z pismem ponaglającym oraz wezwaniem do wypłaty środków wraz z odsetkami.
Niewątpliwie, jeśli ubezpieczyciel zaniża kwotę odszkodowania, lub odmawia wypłaty, warto skorzystać z drogi sądowej. Po wniesieniu pozwu, jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, sąd powoła biegłego do określenia wysokości szkody. Najczęściej sprawy o odszkodowanie kończą się korzystnie dla poszkodowanego. Postępowanie może potrwać kilka miesięcy, a zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłaty po uprawomocnieniu się wyroku zasądzonej kwoty wraz
z odsetkami. Skorzystanie z pomocy fachowego pełnomocnika na pewno pozwoli nam szybciej przebrnąć przez proces sądowy i otrzymać należne nam środki.
Na marginesie należy wskazać, że roszczenia poszkodowanego z umowy ubezpieczenia przedawniają się co do zasady z upływem trzech lat od momentu powstania szkody. Nie warto więc czekać do ostatniego momentu na wystąpienie z żądaniem zapłaty.
Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!
Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.
Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.
Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.