Termin wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela

2022-05-25 15:37:06

Niezależnie od tego czy ubezpieczyciel dobrowolnie wypłaca nam odszkodowanie, czy też wygraliśmy sprawę o odszkodowanie w sądzie, na pewno zastanawiamy się ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę pieniędzy. Obowiązki ubezpieczyciela w tym zakresie są ściśle uregulowane, a jeżeli termin zostanie przekroczony, możemy domagać się odsetek.

Ile będę czekać na wypłatę świadczenia z OC sprawcy?

Termin wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela jest dla nas bardzo istotny. Zgodnie
 z przepisami, w przypadku ubezpieczenia OC, Zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W terminie 30 dni ubezpieczyciel powinien wypłacić bezsporną część odszkodowania lub zawiadomić o konieczności dalszych wyjaśnień sprawy.

Niestety firmy ubezpieczeniowe często wydłużają termin wypłaty odszkodowania. Zgodnie
z przepisami, termin na wypłatę odszkodowania może być wydłużony, jeśli trzeba wyjaśnić sprawę –  np. ustalić zakres odpowiedzialności lub inne istotne okoliczności. Wówczas wypłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Termin może być również przedłużony, jeśli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Termin 30 dniowy jest wiążący o tyle, że zakład ubezpieczeń powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego o przyczynach odmowy wypłaty, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego.

Sprawa może stać się nieco bardziej skomplikowana, jeśli wystąpi problem z ustaleniem ważności umowy ubezpieczenia. W takim przypadku, jeżeli nie uda się tego ustalić w 30-dniowym lub przedłużonym terminie, ubezpieczyciel przesyła niezwłocznie zgromadzoną dokumentację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, powiadamiając o tym osobę zgłaszającą roszczenie.

W przypadku sporu pomiędzy UFG a zakładem ubezpieczeń, powinniśmy otrzymać odszkodowanie w terminie 30 dni od momentu dostarczenia dokumentacji do zakładu ubezpieczeń.

Czas oczekiwania na wypłatę z AC

Czas oczekiwania na wypłatę ubezpieczenia z AC nie powinien wynosić dłużej niż 30 dni. Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają ten termin jednak wydłużyć, jeśli sprawa wymaga dodatkowych ustaleń – ubezpieczyciel powinien wypłacić pieniądze w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie spornych okoliczności było możliwe. 

Na zakładach ubezpieczeń ciąży też obowiązek informacyjny, co oznacza, że osoby uprawnione
z umowy ubezpieczenia powinny otrzymać pisemną informację odnośnie podjętych przez ubezpieczyciela działań w zakresie likwidowanej szkody, a także o zajętym przez ubezpieczyciela stanowisku.

Skarga na ubezpieczyciela

Jeśli ubezpieczyciel nie dochowa wskazanych powyżej terminów, organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego) może nałożyć na zakład ubezpieczeń kary finansowe. Ponadto mamy możliwość zgłaszać Rzecznikowi Finansowemu opóźnienia w wypłacie odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Rzecznik Finansowy pomaga poszkodowanym w sprawach przeciwko ubezpieczycielom, może występować w indywidualnych sprawach. 

Decyzja ubezpieczyciela, nawet jeśli zostanie wysłana w terminie – nie jest ostateczna. Możemy się od niej odwołać lub złożyć skargę na ubezpieczyciela. Przy pisaniu skargi np. na brak reakcji ubezpieczyciela w odpowiednim terminie, bezpodstawne przyznanie zbyt niskiego odszkodowania, brak przedstawienia stosownej dokumentacji i pouczeń, warto skorzystać z fachowej pomocy. Przykładowo, zanim złożymy skargę do organu nadzoru, można poprosić prawnika o zwrócenie się z pismem ponaglającym oraz wezwaniem do wypłaty środków wraz z odsetkami.

Kiedy dostanę pieniądze po wygranej sprawie sądowej?

Niewątpliwie, jeśli ubezpieczyciel zaniża kwotę odszkodowania, lub odmawia wypłaty, warto  skorzystać z drogi sądowej. Po wniesieniu pozwu, jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, sąd powoła biegłego do określenia wysokości szkody. Najczęściej sprawy o odszkodowanie kończą się korzystnie dla poszkodowanego. Postępowanie może potrwać kilka miesięcy, a zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłaty po uprawomocnieniu się wyroku zasądzonej kwoty wraz
z odsetkami. Skorzystanie z pomocy fachowego pełnomocnika na pewno pozwoli nam szybciej przebrnąć przez proces sądowy i otrzymać należne nam środki.

Na marginesie należy wskazać, że roszczenia poszkodowanego z umowy ubezpieczenia przedawniają się co do zasady z upływem trzech lat od momentu powstania szkody. Nie warto więc czekać do ostatniego momentu na wystąpienie z żądaniem zapłaty.

Kategorie

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Świetni specjaliści. Konkretny rzeczowy kontakt. Potrzebowałam pomocy i wsparcia kogoś kto będzie stał po mojej stronie i bez wątpienia tak się stało. Polecam szczerze!

Aneta

Kancelaria prowadzi mi już dwie sprawy, jedna wygrana z zus, druga zmierza ku końcowi. Profesjonaliści zawsze wszystko dokładnie wyjaśnią i biorą się do działania.

Wojtek

Jestem bardzo zadowolona, polecam. Obsługa, dyspozycyjność, zaangażowanie I klasa. Człowiek może zacząć życie od nowego rozdziału w życiu :) Łatwy, bezpośredni i szybki kontakt.

Joanna

Jakość usług i skuteczność na najwyższym poziomie. Słowni i na początku i pod koniec prowadzenia sprawy.

Tomasz

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!